piątek, 18 lutego 2011

Depresja u kobiet

Autorem artykułu jest Netkobiety



W psychologii depresja jest nazywana chorobą "całego ciała". Wpływa na sposób, w jaki jemy i śpimy, na sposób myślenia o sobie, i sposób myślenia o wszystkich rzeczach.

Co to jest Depresja?

W psychologii depresja jest nazywana chorobą "całego ciała". Wpływa na sposób, w jaki jemy i śpimy, na sposób myślenia o sobie i sposób myślenia o wszystkich rzeczach dookoła nas. Depresja nie jest stanem, który sam przechodzi. Nie jest oznaką słabości lub stanem, który może być przez nas zamierzony. Bez leczenia, objawy depresji mogą trwać tygodniami, miesiącami lub nawet latami. Właściwe leczenie może jednak pomóc większości osób, które cierpią na tę chorobę.

Objawy depresji różnią się u każdej z dotkniętych nią osób, a intensywność objawów zależy od stopnia nasilenia depresji. Jaki ma wpływ depresja na nasze zdrowie ? Depresja powoduje zmiany myślenia, zmiany odczuwania, zachowania i fizycznego samopoczucia.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje depresji: depresja; dystymia i depresja dwubiegunowa. Oprócz tych podstawowych typów depresji, u wielu osób rozwija się "reaktywna depresja", która może być mniej grozna, ale nadal wymaga leczenia psychologicznego. Reaktywne depresja występuje w odpowiedzi na stres związany z poważnym problemem życiowymi, stresem i lękami, ale nie jest one na tyle poważne, aby być uważana za poważną depresję.

Badania wykazują, że osoby o pewnych cechach osobowościowych - myślące pesymistyczne, nieśmiałe, o niskiej samoocenie, nie mające poczucia kontroli nad wydarzeniami w swoim życiu, mające skłonność do nadmiernego niepokoju i martwienia się o wszystko - są bardziej narażone na depresję. Niektórzy psychologowie sugerują, że tradycyjne wychowanie dziewcząt może wspomagać rozwój tych cech i może być czynnikiem rozwoju depresji u kobiet.

Inni badacze sugerują, że kobiety nie są bardziej narażone na depresję niż mężczyźni, ale po prostu przeżywają tę chorobę intensywniej i trochę inaczej. Kobiety w czasie depresji poszukują pomocy i chętniej rozmawiają o swoich uczuciach. Mężczyźni w czasie depresji, poprzez takie a nie inne społecznie uwarunkowania nie szukają tak często pomocy psychologicznej lub wsparcia. Prowadzi to niestety do zwiększenia współczynnika alkoholizmu u mężczyzn, a także wyższej stopy przemocy fizycznej.

---

Vausti Veir - Netkobiety - Eksperckie Forum dla Kobiet


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz